February 19

Blog Kazançlarınızın 5 Azılı Katili – #1 “Rotasız Kaptan”

[fusion_text]Blog kazançlarınızın 5 azılı katiliBlogunuz üzerinden hedeflediğiniz kazançlara ulaşamıyorsanız, bu yazı dizisinde bahsedeceğim 5 azılı katilin kurbanlarındansınız demektir…

Aslında, başarılı ve kazandıran bir blog’a sahip olmak sanıldığı kadar zor değildir. Ama maalesef birçok kişi “neden blog’um üzerinden istediğim kazançları elde edemiyorum?” sorusu içerisinde her gün biraz daha kayboluyor.

İşin kötüsü, ne kadar istekli, iyi niyetli ve çalışkan olursanız olun, eğer blogunuzu bu yazı dizisinde sizinle paylaşacağım bu 5 “katile” emanet ederseniz, blogunuz üzerinden hedeflediğiniz başarı ve kazançlara ulaşmanız çok ama çok zor olur.

Diğer taraftan, bu konuşacağımız 5 noktanın fakında olur ve blogunuzu ona göre yönetirseniz, kısa bir sürede başarılı ve kazandıran bir blog’a sahip olabilirsiniz.

Peki söz konusu başarılı ve kazandıran bir blog olduğu zaman, şiddetle kaçınmanız gereken, blog kazançlarınızın bu 5 katili nelerdir?

Gelin konuşalım…

KATİL 1: “Rotasız Kaptan”
SUÇ: Blog’unuzun Arkasında Belirli Bir Plan ve İş Stratejisinin Bulunmaması

Birçok internet girişimcisi blog’u üzerinden kazanç elde etmek için ne yapıyor?

Bir blog kuruyor ve bu blog’u reklamlar ve/veya affiliate ürünleri ile dolduruyor.

Birçok uzman ve iş sahibi ne yapıyor?

En iyi ihtimalle, kendi ürün ve hizmetlerini satmaya veya en azından internet üzerinden pazarlamasını yapmaya çalışıyor. Burada kritik kelime, “çalışıyor”!

Bu tür bloglar, rotasız bir kaptanın gemisi gibi rüzgar ne taraftan eserse o yöne doğru kayarlar. Bilinçsiz ve plansız şekilde oradan oraya savrulurlar.

Bir çevrenize bakın, eminim bu katilin kurbanı birçok blog göreceksiniz. Bunların birçoğu “ne ararsan var abi” tarzı bloglardır. Her yeni duydukları fikre ve internet pazarlama ile kazanç elde etme yoluna kapılırlar.

Bu tür blogların ne konusu bellidir ne de amacı.

Her taraf birbirinden alakasız bilgiler veya reklam banner’leri ile doludur. Okuyucu olarak kendinizi, sanal bir savaşın ortasında, her tarafından ışın saçan renkli silahların hedefi gibi hissedersiniz.

Ama maalesef bu tür savaşların kazananı olmaz. Kaybedeni ise hep blog sahibidir.

Para avlayayım derken, usulca ve hiç farketmeden kendileri av olurlar.

Peki bu katilin kurbanı olmamak için ne yapmalısınız?

Blogunuzun Konusunu Dikkatli Seçin ve Net Olun:

Kazanç elde etmek hedefi ile bir blog kuruyorsanız “ortaya karışık yaparım, herkes gelir, kafasına göre takılır” anlayışından kesinlikle uzak durun. “Herkesi” hedeflerseniz “kimseye” satamazsınız.

Belirli bir konunuz ve buna yönelik belirli bir hedef  pazarınız olsun. Blogunuzun konusu ve kime hitap ettiği çok net olmalıdır.

Doğru ve hedeflediğiniz ziyaretçi blogunuza geldiği zaman, ilk 5 saniye içerisinde “bu blog bana göre” diyebilmeli.

Tabii ki blogunuzun konusunu ve niş pazarınızı seçerken, kazanç potansiyeli yüksek olan bir pazar seçtiğinizden de emin olmalısınız. Aksi takdirde blog’unuz, kimsenin ilgi duymadığı ürünler satan ve dolayısiyle kimsenin uğramadığı bir mağaza veya işyerinden farksız olur.

Pazarınızı İyi Analiz Edin:

Yukarıda da söylediğim gibi “herkese her türlü çözümü sunarım” yaklaşımı size faydadan çok zarar getirir. Online iş dünyasındaki adı ile bir “niş pazar” seçin ve bu pazarı çok iyi tanıyın. Müşteri avatarınızı iyi belirleyin.

Müşteri avatarından kastım kısaca şudur:

Hedef pazarınızı tek bir kişi olarak düşünün ve bu kişiyi ayrıntılı olarak tarif edin. Sıkıntıları, soruları, çekinceleri, ihtiyaçları, hedefleri ve istekleri nelerdir?

Bunları çok iyi bilin ve blogunuzda paylaştığınız içeriklerinizi mutlaka bu bilgiler doğrultusunda hazırlayın. Unutmayın, blogunuz ego tatmininiz için değil, hedef pazarınıza değer katmak için vardır.

Değer katıp, blogunuzu severek ve beğenerek takip eden bir kitle oluşturamazsanız, kazanç elde etmeyi unutun. Cılız yöntemlerle belki birkaç kuruş kazanırsınız, ama bu kesinlikle sürekliliği olan bir kazanç modeli olmayacaktır.

Blogunuzun Amacını Bilin:

Kendinize herşeyden önce şu soruları sorun:[/fusion_text][checklist icon=”fa-question-circle” iconcolor=”” circle=”” circlecolor=”” size=”small” class=”” id=””][li_item icon=””]”Blog kurmaktaki temel amacım gerçekten nedir?”[/li_item][/checklist][checklist icon=”fa-question-circle” iconcolor=”” circle=”” circlecolor=”” size=”small” class=”” id=””][li_item icon=””]”Blogum üzerinden kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerim nelerdir?”[/li_item][li_item icon=””]“Ne kadar kazanmak istiyorum?”[/li_item][li_item icon=””]“Blogum üzerinden ne tür ürün, servis veya hizmetler sunmak istiyorum?”[/li_item][li_item icon=””]”Kazanç modeli ve öncelikli kazanç kanalları olarak neleri kullanacağım?” (Bu konuda daha detaylı bilgi için Blogunuzu Kazanca Dönüştürmenin 7 Yolu yazımı okuyabilirsiniz)[/li_item][/checklist][fusion_text]Kısaca özetlemek gerekirse;

Blogunuzun amacı, vizyonu ve koyduğu hedefler net olmalıdır. Size soran kişilere bunu tek bir cümle ile özetleyebilmelisiniz.

Blogunuzun konusu nedir, hedef kitleniz kimdir, amacınız nedir, kazanç kanallarınız nelerdir gibi konuları mutlaka sorgulayın ve çok net çizgilerle belirleyin.

[separator style_type=”shadow” top_margin=”40″ bottom_margin=”40″ sep_color=”” icon=”” width=”” class=”” id=””]

Bu yazı dizisinin bir sonraki bölümünde “İçerik Saplantılı Hayalet Şehir” katili hakkında yazacağım. Eğer başarılı ve kazandıran bir blog’a sahip olmanın sırrının, blogunuza sürekli şekilde içerik eklemek olduğunu düşünüyorsanız; tekrar düşünün!

Sebebini bir sonraki yazıda detaylı olarak konuşacağız.

Şimdi ufak bir soru…

Sizce siz “Rotasız Kaptan” katilinin kurbanı mısınız?

Bu konudaki soru, yorum ve düşüncelerinizi alt taraftaki yorum alanına yazın.

Ayrıca, eğer bugünkü blog yazısını faydalı bulmuşsanız, sayfadaki sosyal medya butonlarını kullanarak tek bir tıkla yazıyı beğenip arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Özellikle “Rotasız Kaptan” katilinin kurbanı olabilecek arkadaşlarınıza bu iyiliği çok görmeyin:)

“İçerik Saplantılı Hayalet Şehir” katiliyle tanışmak için bir sonraki yazıda tekrar görüşmek üzere…

Erün Albayrak

 

“Blog Kazançlarınızın 5 Azılı Katili” yazı dizisi:

Bölüm-1: #1 Rotasız Kaptan (okumak için tıklayın)

Bölüm-2: #2 İçerik Saplantılı Hayalet Şehir (okumak için tıklayın)

Bölüm-3: #3 Tek Seferlik İlişki (okumak için tıklayın)

Bölüm-4: #4 “Ne Gelirse Kardır” Anlayışı (okumak için tıklayın)

Bölüm-5: #5 Kazanç Kanalı Fakiri (okumak için tıklayın)

[/fusion_text]


Tags

blog yazarak para kazanma, dijital pazarlama, erün albayrak, online iş


You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Subscribe to our newsletter now!