December 30

Blog’unuzu Kazanca Dönüştürmenin 7 Etkili Yolu

BlogKazanclari-BlogunuzuKazancaDonusturmeninYollariNeden bazı girişimciler blogları üzerinden çok iyi kazançlar elde ederken, büyük bir çoğunluk bir türlü hedeflediği kazançlara ulaşamıyor?

Söz konusu kazandıran bir blog olduğu zaman, başarılı ve başarısız blog’u ayıran bu ince çizgi nedir gerçekten?

Aslında, başarılı ve kazandıran bir blog’a sahip olmanın temel kuralı gayet nettir.

Ama ne yazık ki birçok kişi “neden blog’um üzerinden istediğim kazançları elde edemiyorum?” sorusu içerisinde her gün biraz daha kayboluyor.

Aslında cevap çok basit.

Öncelikle şöyle bir gerçek var…

Blog’unuz üzerinden iyi kazançlar elde etmek istiyorsanız, bazı etkili ve akılcı kazanç kanallarını blog’unuza entegre etmeniz gerekir. Aksi takdirde, her tarafından reklam fışkıran bir blog üzerinden dünya turuna çıkmanın hayallerini kurarsınız…taa ki bu kazançların blog’unuzun aylık hosting maliyetini bile karşılayamadığı gerçeğiyle yüzleşene kadar.

Çok ilginçtir ki, birçok kişi satacak ürünü/servisi olmadan veya satış ortağı olarak herhangi bir satışa aracılık yapmadan kazanç elde etmeyi bekliyor. Bu, işlek bir caddede güzel bir mağaza açıp içerisine satılacak ürün koymamak gibi birşey.

Aslında fotoğraf net, ama birçok kişi bu net fotoğrafı görmezden gelme konusunda bayağı bir ısrarcı.

Peki şimdi gelelim asıl can alıcı sorumuza…

Blog’unuz üzerinden ne tür kazanç kanalları oluşturabilirsiniz? Blog’unuzdan online kazanç elde etmenin yolları nelerdir?

Gelin konuşalım…

 

 Kazanç Kanalı #1: Kendi Ürün ve Servisleriniz

Blog’unuzdan online kazanç elde etmenin en etkili ve en çok kazandıran yolu, kendi ürün, servis ve hizmetlerinizi satmaktır.

Bu ürün e-kitap veya online eğitim programı gibi dijital bir bilgi ürünü olabilir, fiziksel ürünler olabilir, yazılım olabilir, koçluk ve danışmanlık gibi online veya offline hizmetleriniz olabilir.

Kısaca, aklınıza gelebilecek her türlü ürün, servis veya hizmeti blog’unuz üzerinden kazanca dönüştürebilirsiniz.

 

Kazanç Kanalı #2: Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)

Blog’unuzda paylaştığınız yazılarınız, görselleriniz, ses dosyalarınız ve videolarınızla, satış ortağı olduğunuz ürünlerin pazarlamasını yapıp bu ürünlerin satışından online kazanç elde edebilirsiniz.

Bu ürünler, gerek dijital gerekse de fiziksel ürün ve servisler olabilir.

 

Kazanç Kanalı #3: Blog’unuza Aldığınız Reklamlar

Blog’unuz üzerinden kazanç elde edebileceğiniz bir başka kazanç kanalı da blog’unuza reklam almaktır.

Özellikle trafiği fazla ve odaklı trafiğe sahip bir blog’unuz varsa, büyük firmalardan, online ürün sahiplerinden, Google Adsense veya benzer reklam ağlarından blog’unuza reklam alıp bunlar üzerinden online kazanç elde edebilirsiniz.

Burada önemli olan, reklamları abartmamak ve kaliteden ödün vermemek.

Unutmayın, blog’unuz, ilgili konuda, sürekliliği olan ve sizi beğenerek takip eden bir kitle yaratabilmek adına vardır. Bunu sağlayamadığınız takdirde, blog’unuz hayalet şehirden öteye gitmeyecektir.

Eğer bu şekilde bir kazanç kanalını blog’unuza entegre etmeyi düşünüyorsanız, mutlaka ama mutlaka seçici davranın.

 

Kazanç Kanalı #4: Blog’unuzda Ücretli Alan Yaratmak

Blog’unuzun üzerinden kazanç elde edebileceğiniz bir diğer kanal da blog’unuzun belli bir kısmını ücretli yapmaktır.

Eğer takipçilerinize değer katan, beğenilen ve faydalı içerikler sunuyorsanız, belli bir süre sonra blog’unuz üzerindeki içeriklerin belli bir kısmını sadece “üyelere özel” yapabilirsiniz.

Böylece, blog’unuzda paylaştığınız ve paylaşmaya devam edeceğiniz bu kaliteli içeriklere ulaşmak isteyen kişileri, blog’unuza belli bir ücret karşılığında üye yapabilirsiniz.

Bu, tek sefer ödenecek bir ücret de olabilir, aylık ödenecek üyelik ücreti de. Artık bu karar biraz da iş modelinize, blog’unuzun konusuna, hedef kitlenize, niş pazarınıza ve kazanç stratejinize göre şekillenecektir.

 

Kazanç Kanalı #5: Konunuzda Söz Sahibi Olmak ve Bununla Birlikte Gelen Teklifler

Eğer takip edilen ve trafiği iyi bir blog’a sahip olursanız, ilgili konuda, bilinen, güvenilen ve iyi tanınan kişilerden biri olabilirsiniz.

Bununla beraber, gerek organizasyon davetleri gerekse de online iş ortaklığı teklifleri alabilirsiniz.

Bunlar da tabii ki size kazanç olarak geri döner.

Blog’unuzda, sizinle anında iletişime geçilebilecek bir “İletişim” sayfanız mutlaka olsun. Ayrıca, blog’nuza ilk sefer gelen yeni ziyaretçilerinizin sizi daha iyi tanıyabilecekleri “Hakkında” tarzı ayrı bir sayfa hazırlamanız da faydalı olacaktır.

Blog’unuzun arkasına saklanmayın. Çünkü, unutmayın ki, blog’unuzun sahip olduğu en değerli ve fark yaratan marka, sizsiniz!

 

Kazanç Kanalı #6: Blog’unuza Dijital Pazarlama Modellerini Entegre Etmek ve Dolaylı KazançlarSöz Sahibi Olmak ve Bununla Birlikte Gelen Teklifler

Belirli bir konuda bir blog’a sahibi olmanın en önemli avantajlarından biri o konuda size ait bir online platforma sahip olmaktır. Markanızın iletişimini yapabileceğiniz, değerli içerikler paylaşabileceğiniz, yani kısacası hedef kitlenize dokunabileceğiniz bir platform.

Blog’unuzu aslında online iş sisteminizin merkezi olarak düşünebilirsiniz.

Böyle bir merkeze sahip olup da bunun üzerine etkili dijital pazarlama stratejilerini entegre etmemek, çok büyük bir potansiyeli es geçmek olur.

Peki blog’unuzu kullanarak dijital pazarlama adına neler yapabilirsiniz?

En etkili 2 tanesini kısaca konuşalım…

Email Pazarlama:

Eğer faydalı içerikler paylaştığınız bir blog’unuz varsa ve email pazarlamayı blog’unuza entegre etmemişseniz, blog’unuzun başarısını ve olası kazançlarınızı sabote ediyorsunuz demektir.

Blog’unuz üzerinden kazanç elde etmenin en etkili yollarından biri, email listesi oluşturarak email pazarlama yapmaktır. Hatta, günümüz online iş dünyasının geldiği noktada, email pazarlama yapmayan bir blog düşünemiyorum bile. En azından düşünmek istemiyorum. Tabii eğer potansiyel kazançlarınızın çok çok altında kazanmak gibi bir hedefiniz yoksa.

Dijital pazarlamanın en etkili pazarlama modellerinden biri olan email pazarlamayı mutlaka blog’unuza entegre edin. Aksi takdirde, kazançlarınız, çok büyük bir olasılıkla, hedeflediğiniz rakamların çok altında kalacaktır.

Benim tavsiyem, blog’unuz üzerinden email listenizi oluşturmanız ve bu email listenize ücretsiz içerikler ile yardım edip değer katarken, ayni zamanda da kendinizin ve/veya satış ortağı olduğunuz ürünlerin pazarlamasını yapmanız.

Email pazarlamaya uzak olan girişimcilerin bu noktada sorduğu ilk soru şu olur…

Email pazarlamayı blog’uma nasıl entegre edebilirim?

Aslında temel anlamda yapmanız gereken blog’unuza gelen ziyaretçileri email listenize eklemektir.

Bunun için, email pazarlama servis sağlayıcınızın size verdiği, “optin formu” adı verilen kısa formları blog’unuzun çeşitli yerlerine yerleştiriyorsunuz.

Peki blog’unuzda optin formlarınızı yerleştirebileceğiniz en etkili alanlar nereleridir?

  • Blog’unuzun sağ üst köşesi
  • Blog yazılarınızın altı
  • Blog’unuzun ana sayfasının üstte kalan kısmı
  • Blog’unuz bünyesinde hazırlayacağınız optin sayfaları

 

Sosyal Medya Pazarlama:

Email pazarlama mantığına benzer şekilde; blog’unuz üzerinden, Facebook, Twitter, YouTube, Google+, vs. gibi soyal medya ağı takipçi listenizi oluşturabilirsiniz.

Bununla birlikte de size online kazanç getirecek ürün sayfalarınıza sosyal medya üzerinden trafik çekebilirsiniz.

Ayrıca, sosyal medyanın, blog’unuzda, size kazanç getirecek içeriklere katacağı viral(yayılabilme) özelliğini de küçümsememek gerek.

Blog’nuza yerleştireceğiniz sosyal medya butonları ile içeriklerinizin hızlı bir şekilde yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu da tabii ki blog’unuz için daha fazla trafik ve daha fazla kazanç demek olacaktır.

 

Kazanç Kanalı #7: Blog’unuzu Satmak

Son olarak da, biraz daha uzun vadeli, ama iyi kazanç elde edebileceğiniz bir kazanç kanalından bahsedelim.

Blog’unuzu değerli hale getirip belirli bir ücret karşılığında bir girişimci veya şirkete satabilirsiniz.

Dediğim gibi, biraz daha uzun vadeli bir kazanç kanalıdır. Ama, belirli bir seviyeye getirdikleri blog’larını çok iyi rakamlara satan birçok internet girişimcisi olduğunu da biliyorum.

Eğer böyle bir düşünceniz varsa, blogunuzu kuracağınız alan adını dikkatli seçin. Örneğin, isminiz.com diye bir blog adresiniz olmasın. Kişisel markanızdan çok blog’unuzun konusunu markalaştırmaya odaklanın.

dividerbarAslında başarılı ve kazandıran bir blog’a sahip olmanın sırrı çok “gizemli” değildir.

Herşey, sizi sürekli olarak takip eden bir okuyucu kitlesi oluşturmakla başlar.

Sizi severek, beğenerek ve güvenerek takip eden bir kitle oluşturduğunuz anda, doğru stratejiler doğrultusunda kazançlarınız da gelmeye başlayacaktır.

Yeter ki istikrarlı şekilde kaliteli içerik paylaştığınız ve online kazanç için iyi optimize edilmiş bir blog’unuz olsun…

Erün Albayrak

Not-1: Blog’unuzdan hedeflediğiniz kazançları elde ediyor musunuz? Bu bahsettiğimiz kazanç kanallarından kaçını blog’unuza entegre etmiş durumdasınız? Alt tarafa yorumlarınızı yazın, konuşalım, tartışalım.

Not-2: Bu yazıyı, sayfadaki sosyal medya butonlarını kullanarak değer verdiğiniz girişimci arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Tek bir tık yeterli…

 


Tags

blog yazarak kazanma, dijital pazarlama, internet pazarlama, online kazanç


You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Subscribe to our newsletter now!