February 26

Blog Kazançlarınızın 5 Azılı Katili – #4 “Ne Gelirse Kardır” Anlayışı

0  comments

Blogkazanckatilleri4-ErunAlbayrak.comOnline iş ve blog yazarlığı denildiği zaman insanların aklına düşük sermaye, karlılık, esneklik ve özgürlük gibi kavramlar gelir.

Örneğin, blogunuz ve online işiniz sayesinde, seyahat ederken bile para kazanmak gibi bir özgürlüğünüz var.

Bunlar online iş modellerinin internet girişimcilerine sunduğu büyük avantajlardan sadece bazıları.

Ama, bu noktada oluşan yanlış bir algıdan dolayı bazı blog sahipleri büyük bir hata yapıyor; “akmazsa damlar, ne gelirse kardır” gibi bir yaklaşım sergiliyorlar. İyi ve sürdürülebilir kazançlar getirecek bir iş modeli yerine, sadece internetten para kazanmaya odaklanıyor ve büyük fotoğrafı göremiyorlar.

KATİL #4: “Ne Gelirse Kardır” Anlayışı
SUÇ: Blog Üzerinden Kazanç Elde Etmeye Gerçek Bir İş Modeli Olarak Bakmamak

Her işte olduğu gibi online iş’inizde de başarılı olmanız için akılcı ve sağlam temeller üzerine kurulu bir iş modeliniz olması gerekir.

Neden sürekli iş modeli diyorum? Neden internetten para kazanmak söyleminden kaçınıyorum?

Sebebi çok basit aslında.

İnternetten para kazanmak sadece bizim ülkelerimizde değil dünyada da çok farklı algılanıyor. Maalesef “internet üzerinden kolay yoldan para kazanmak” algısı insanlara bir şekilde yerleştirilmiş.

Öncelikle kendinize şu soruyu sorun…

“Arada bir, o da ne zaman geleceği belli olmayan 100-200TL ekstra kazanç için gerçekten bu işi yapar mıydım?”

Bu işi uzun zamandır hem global pazarda İngilizce olarak hem de yerel pazarda Türkçe olarak tam zamanlı yapan biri olarak bana sorarsanız; yapmamalısınız!

Amacınız sürdürülebilir bir iş modeli ve kazanç sistemi kurmak olmalıdır. Başarılı, kazandıran ve sürdürülebilir bir blog’a ancak bu şekilde sahip olabilirsiniz.

Aksi takdirde, “birkaç kuruş kazanmaktan” öteye geçemezsiniz. Bu da sizi kısa sürede olumsuz anlamda etkiler ve geriye kalan motivasyon, umut ve inanç kırıntılarınızı da kaybedersiniz.

Bu gerçeğin çok net farkında olan biri olarak, sırf bu hatanın önüne geçebilmek için, Türkçe olarak ilk dijital eğitim programımı oluştururken “Online İş Modeli ve Kazanç Sistemi” diye adlandırdığım bir yapıyı öne çıkardım.

Çünkü, bana göre online başarının sırrı;

…internetten para kazandıran cılız yöntemleri öğrenmek değil, etkili, kazandıran, sürdürülebilir, kolay uygulanabilir ve tekrarlanabilir gerçek bir iş ve kazanç modeline sahip olmaktır.

Online işinize, “internetten para kazanma yollarını kullanarak para kazanma” olarak bakarsanız, belki bir süre kazanırsınız, ama size tam zamanlı kazançlar getirecek bir model ve sisteme hiçbir zaman sahip olamazsınız.

Önemli olan internetten para kazanmak değil, bu kazancı sürekli kılacak bir kazanç sistemine sahip olmaktır.

Peki bu sistem nasıl olmalı?

Kısaca özetlemek gerekirse, şu şekilde bir iş modeline odaklanmanızı tavsiye ederim.

[tagline_box backgroundcolor=”” shadow=”no” shadowopacity=”0.1″ border=”1px” bordercolor=”” highlightposition=”top” content_alignment=”left” link=”” linktarget=”_self” modal=”” button_size=”” button_shape=”” button_type=”” buttoncolor=”” button=”” title=”” description=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””]

1-) Optin sayfanızı ve optin sayfanıza katılacak kişilere vereceğiniz ücretsiz içeriği(ben buna Müşteri Mıknatısı diyorum) hazırlayın

2-) Tüm trafiği optin sayfanıza yönlendirin ve gelen trafiği optin sayfanız sayesinde email listenize ekleyin

3-) Otomatik email kampanyaları hazırlayarak, ilgili konuda email listenize eklenen kişilere yardımcı olacak ücretsiz içerikler paylaşın. Bu içerikler içerisinde, kişileri daha fazlası için ücretli ürün ve/veya hizmetlerinize yönlendirin. Bunlar kendi ürünleriniz de olabilir iş ortaklığı yaptığınız uzman ve girişimcilerin ürünleri de.

4-) Email listenize toplu emailler göndererek hem onlarla ücretsiz içeriklerinizi paylaşmaya devam edin hem de bunlar üzerinden ücretli ürün ve hizmetlerinize yönlendirerek kazanç elde edin.

5-) Bu sisteminizi ölçün, analiz edin ve devamlı şekilde iyileştirin (ör: optin dönüşüm oranınız nedir ve bunu nasıl artırabilirsiniz? Yani, sitenize gelen her 100 ziyaretçiden kaçı email listenize kayıt oluyor? Split test yaparak dönüşümü en yüksek optin sayfası versiyonunu kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu da, etkili bir email kampanyanız olduğunu varsayarsak, trafiğinizi artırmadan kazançlarınızı artırmanız anlamına gelir.)[/tagline_box]

Umarım bu yazıda, sadece günü kurtarmaya yetecek “ne gelirse kardır” anlayışının, online iş’inizi ve blog kazançlarınızı nasıl sabote edebileceği konusunda sizi az da olsa düşündürebilmişimdir.

Daha önce de söylediğim gibi;

…online başarınıza uzanan yolun sırrı, her gün farklı internetten para kazanma yolları denemek veya işe yaramayan kısır yöntemlerde takılı kalmak değil, kazançlarınızı sürekli kılacak gerçek bir iş modeli ve kazanç sistemine sahip olmaktır.

İnternetten para kazanmaya çalışan “hayali fırsat avcısı” bir amatör değil, iyi kazançlar getiren gerçek bir online iş’in sahibi, yani başarılı bir internet girişimcisi olmayı seçmeniz dileğiyle…

Erün Albayrak

 

“Blog Kazançlarınızın 5 Azılı Katili” yazı dizisi:

Bölüm-1: #1 Rotasız Kaptan (okumak için tıklayın)

Bölüm-2: #2 İçerik Saplantılı Hayalet Şehir (okumak için tıklayın)

Bölüm-3: #3 Tek Seferlik İlişki (okumak için tıklayın)

Bölüm-4: #4 “Ne Gelirse Kardır” Anlayışı (okumak için tıklayın)

Bölüm-5: #5 Kazanç Kanalı Fakiri (okumak için tıklayın)


Tags

blog yazarak para kazanma, internetten para kazanma


You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Subscribe to our newsletter now!