March 4

“Ne İş Yapıyorsunuz?” Sorusunu Nasıl Cevaplamalısınız?

Bu video’da, bilgi satışı yapan bir internet girişimcisi veya da bir koç veya danışman olarak, size sorulan “ne iş yapıyorsunuz?” sorusuna, nasıl kısa, net, etkili ve çekici bir cevap verebileceğinizi özetlemeye çalıştım.

“Çözüm Manşeti” adını verdiğim bu tek cümlelik cevap ile kendinizi rakiplerinizden farklı kılabilir, hedef kitlenizi anında kendinize çekebilirsiniz

[youtube id=”RqyeLDl6mf4″ width=”700″ height=”393″ autoplay=”no” api_params=”&rel=0″ class=””]

 

[tagline_box backgroundcolor=”#e5e5e5″ shadow=”no” shadowopacity=”0.1″ border=”1px” bordercolor=”” highlightposition=”top” content_alignment=”left” link=”” linktarget=”_self” modal=”” button_size=”” button_shape=”” button_type=”” buttoncolor=”” button=”” title=”Video’yu beğenip faydalı bulmuşsanız:” description=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””]

1) Beğenin, paylaşın ve sayfanın alt tarafındaki yorum alanına, video’da konuştuklarımız ışığında oluşturduğunuz “çözüm manşetini” yazın.

2) Periyodik olarak yayınlayacağım YouTube videolarını kaçırmamak için buraya tıklayarak YouTube kanalıma abone olun.

3) Bu tür videolar’dan çok daha kapsamlı ücretsiz eğitim içerikleri ve videolar için ücretsiz email bültenime katılın. Bunun için tek yapmanız gereken buraya tıklamak

[/tagline_box]

Video’da konuştuğumuz ve “çözüm manşeti” adını verdiğim bu konsepti takip ederek, “ne iş yapıyorsunuz?” sorusuna artık çok daha kısa, net, etkili ve çekici bir cevap vermenizin hiç de zor değil.

Soru, yorum ve düşüncelerinizi sayfanın altındaki yorum alanına yazın, oradan devam edelim…

Erün Albayrak,

[social_links icons_boxed=”yes” icons_boxed_radius=”4px” icon_colors=”” box_colors=”” tooltip_placement=”” rss=”” facebook=”http://facebook.com/erunalbayrak” twitter=”http://twitter.com/erunalbayrak” instagram=”” dribbble=”” google=”https://plus.google.com/101452635002266851576/about” linkedin=”http://tr.linkedin.com/in/erunalbayrak” blogger=”” tumblr=”” reddit=”” yahoo=”” deviantart=”” vimeo=”” youtube=”http://youtube.com/erunalbayrak” pinterest=”” digg=”” flickr=”” forrst=”” myspace=”” skype=”” paypal=”” dropbox=”” soundcloud=”” vk=”” email=”” show_custom=”no” alignment=”left” class=”” id=””]

 

 

[accordian class=”” id=””]

[toggle title=”Video’yu metin olarak okumayı tercih ediyorsanız buraya tıklayın.” open=”no”]

Bu video’da, bilgi satışı yapan bir internet girişimcisi veya da bir koç veya danışman olarak size sorulan “ne iş yapıyorsunuz?” sorusuna, nasıl kısa, net, etkili ve çekici bir cevap verebileceğinizi konuşacağız.

Bu tek cümlelik cevap ile kendinizi rakiplerinizden farklı kılabilir ve hedef kitlenizi anında kendinize çekebilirsiniz.

Peki nasıl olacak?

Birazdan bu video’da konuşacağız…

Merhaba ben Erün Albayrak. Bir koç veya danışman olduğunuzu düşünelim. Hızla büyüyen ve doğal olarak rekabetin de hızla arttığı bu sektörde kendinizi rakiplerinizden farklı kılmak ve hedef kitlenize mesajınızı kısa sürede, net şekilde verebilmek çok önemlidir.

Size “ne iş yapıyorsunuz?” diye sorulduğu zaman, bunun iletişimini yapmak için uzun bir süreniz yoktur. Ve bu kısa süre içerisinde eğer etkili ve çekici bir iletişim kuramazsanız, sunduğunuz ürün ve hizmetlerinizden gerçekten yararlanabilecek bir potansiyel danışanınızı daha kaybetmiş olursunuz.

Bu soruya cevap vermeniz gereken birçok yer olabilir. İş ortamında, sosyal çevrenizde, hatta web siteniz veya sosyal medya kanallarınızda bu soruyu kısa, net, etkili ve çekici bir cevap vermeniz gerekir.

Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Gelin konuşalım…

Ben bu konsepte “Çözüm Manşeti” diyorum.

Danışanlarımla birlikte çalışırken, onları hedef kitleleri gözünde etkili şekilde konumlandırabilmenin, ilk adımlarından biri olarak, Çözüm Manşeti adını verdiğim bu tek cümlelik yapıyı, oluşturmaya çalışıyoruz. Bunu sizin de kendi işinize uygulayabilmeniz için, bu videoda kısaca sizinle de paylaşmak istedim.

Aslında Çözüm Manşeti dediğim, hedef kitlenize sunduğunuz çözümün, karşı tarafa, tek bir cümle ile (bunu bir manşet gibi düşünün) etkili şekilde aktarılmasıdır. Çok fazla zamanınız yoktur, bu yüzden, kısa, net, çekici ve etkili bir mesaj verebilmelisiniz. Bunu da çözüm manşeti adını verdiğim bu yapıyla yapacağız.

Çözüm Manşetinizin yapısı kısaca şu şekilde olmalıdır;

KİMLERE+ NASIL + NE İÇİN + …Kİ

Peki bu anlamsız kelimeler tam olarak ne demek oluyor?:)

KİMLERE:

Kimlere dediğimiz alana hedef kitlenizi yerleştirin.

Girişimcilere, uzmanlara, evli çiftlere, KOBİ sahiplerine, kilolu bayanlara, bekar erkeklere, golf tutkunlarına, köpek sahiplerine, vs….Hedef kitleniz kimse, yani bir başka değişle kime yardım ediyorsanız.

Burada ne kadar net ve spesifik olursanız o kadar iyidir. Herkese yardım ederim diyorsanız, büyük bir hata yapıyorsunuz onu söyleyeyim. Ama bu konuya bir başka videoda değiniriz.

NASIL:

Daha sonra Nasıl kısmına geçin. Nasıl, ne kullanarak, ne yaparak bu kişilere yardım edip hedefledikleri sonuca ulaşmalarına yardım ediyorsunuz?

Bu, oluşturduğunuz bir model veya sistem olabilir, konunuz hakkında bazı yöntem, teknik ve stratejiler de olabilir. Daha iyi anlayabilmeniz için birazdan birkaç örnek vereceğim.

NE İÇİN:

Ne İçin kısmına hedeflenen sonucu yazıyorsunuz. Danışan kazanmak, satış yapmak, kilo kaybetmek, karşı cinsi etkilemek, para kazanmak, özgüven kazanmak, borçlarından kurtulmak, fit bir vücuda sahip olmak, karın kası yapmak, vs.

Dediğim gibi, burada, hedef kitlenizin istediği sonucu yazıyorsunuz. Bunu da yardım ediyorum, öğretiyorum, destek oluyorum, sağlıyorum gibi kelimelerle tamamlıyorsunuz.

…karın kası yapmalarına yardım ediyorum, Facebook üzerinden müşteri kazanlamalarına destek oluyorum, gitar çalmayı öğretiyorum, vs.

…Kİ:

Ve son olarak da cümlenize “…ki” diye devam edip bu sonucun hedef kitleniz için ne anlama geldiğini vurguluyorsunuz. Bu da genelde hedef kitlenizin güçlü bir duygusal ihtiyacı olmalıdır.

Gelin isterseniz daha iyi anlaşılması için birkaç örnek üzerinden gidelim.

Affiliate marketing öğreten bir internet girişimcisi olduğunuzu düşünelim. Şöyle bir çözüm manşetiniz olabilir;

‘İnternet girişimcilerine [KİMLERE], affiliate marketing tekniklerini kullanarak [NASIL] internetten para kazanmayı [NE İÇİN] öğretiyorum…ki özgür bir şekilde evden çalışarak ek kazanç elde edebilsinler [ANLAM ve DUYGUSAL İHTİYAÇ]

 

Bir örnek de fitness alanında verelim;

’45 yaş altı erkeklere [KİMLERE], geliştirdiğim ‘6 Baklava Programı’nı takip ederek [NASIL] , 6 haftada karın kası yapmalarına [NE İÇİN] yardım ediyorum…ki herkesin hayranlıkla bakacağı karın kaslarına sahip olup her giydiklerini kendilerine yakıştırabilsinler [ANLAM ve DUYGUSAL İHTİYAÇ]

Son örneği de ilişkiler alanından verelim. İlişki koçu olduğunuzu düşünelim;

‘Evliliği bitme aşamasında gelen kadınlara [KİMLERE], evlilik kurtarma sırlarını kullanarak [NASIL] eşlerinin kalbini nasıl geri kazanacaklarını [NE İÇİN] öğretiyorum…ki evliliklerini kurtarıp eski günlerdeki gibi mutlu bir aile olarak hayatlarına devam edebilsinler [ANLAM ve DUYGUSAL İHTİYAÇ]

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün ama sanıırm çözüm manşeti derken neyi kastettiğim daha iyi anlaşılmıştır.

Şimdi sıra sizde!

Lütfen artık ne iş yapıyorsunuz sorusuna; yaşam koçuyum, diyetisyenim, spor hocasıyım, NLP’ciyim, finans danışmanıyım, ilişki koçuyum, pazarlama danışmanıyım, vs. gibi cılız cevaplar vermeyin.

Çözüm Manşeti adını verdiğim bu konsept üzerine biraz düşünün ve bunu kendinize uyarlayıp tek bir cümle ile hedef kitlenizi size çekecek tek cümlelik sihirli çözüm manşetinizi oluşturun.

İlk seferde mükemmel olması gerekmiyor, zamanla alacağınız geribildirimlerle Çözüm Manşetiniz zaten gelişip şekillenecektir.

Evet, umarım bu videoyu da diğerleri gibi faydalı bulmuşsunuzdur. Bulmuşsanız, beğenin ve bu videodan faydalanabilecek kişilerle paylaşın. Ayrıca, videonun altındaki yorum alanına oluşturduğunuz çözüm manşetinizi yazın, konuşalım.

Ve son olarak da, eğer bu videoyu blogum haricinde bir yerde izliyorsanız, çok daha fazlası için erunalbayrak.com’u mutlaka ziyaret edin.

Bir sonraki video’da tekrar görüşmek üzere…

Video’yu YouTube’da izlemek için tıklayın: https://www.youtube.com/watch?v=RqyeLDl6mf4

Erün Albayrak

[social_links icons_boxed=”yes” icons_boxed_radius=”4px” icon_colors=”” box_colors=”” tooltip_placement=”” rss=”” facebook=”http://facebook.com/erunalbayrak” twitter=”http://twitter.com/erunalbayrak” instagram=”” dribbble=”” google=”https://plus.google.com/101452635002266851576/about” linkedin=”http://tr.linkedin.com/in/erunalbayrak” blogger=”” tumblr=”” reddit=”” yahoo=”” deviantart=”” vimeo=”” youtube=”http://youtube.com/erunalbayrak” pinterest=”” digg=”” flickr=”” forrst=”” myspace=”” skype=”” paypal=”” dropbox=”” soundcloud=”” vk=”” email=”” show_custom=”no” alignment=”left” class=”” id=””]

[/toggle]

[/accordian]

 

Not: Bu blog sizin için var… ve günün sonunda bu blog’un nasıl şekilleneceğini sizden gelecek geribildirimler belirleyecek. Beğenin, paylaşın ve alt tarafa yorum ve düşüncelerinizi yazın. Sessiz kalmak olmaz:)

 


Tags

dijital pazarlama, erün albayrak, içerik pazarlama, koçluk, uzman konumlandırma


You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 1. Erün bey önce çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı ben bir şey soracaktım arkadaşım yemek tarifi üzerine sitesi var sitesinde yemek resimleri ve tarifleri var onun dışında bumerang diye bir şey var gruplarda facede paylaşıyor. çok kişi begen yapıyor. sitesine bakarken bilinen oktay usta gibi kişilerinde yemek konulu sitelerini gördüm böyle bir siteden nasıl para kazanılıyor anlayamadım ben satış ortaklığını da öğrenmek istiyorum fakat yemek tarifi üzerinede site kurabilirim arkadaşım gibi ama yemek konulu siteden nasıl para kazanılıyor anlayamadım yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba,

   Tam olarak hangi siteden bahsettiğinizi bilmiyorum o yüzden net birşey söyleyemem, ama bu tür sitelerde genelde 3 temel kazanç yöntemi olabilir. Muhtemelen bunların bir veya birden fazlasından kazanç elde ediyorlardır.

   1) Sitelerine aldıkları reklamlar.üzerinden
   2) Affiliate marketing (satış ortaklığı) üzerinden
   3) Sitelerinde sattıkları kendi ürün ve hizmetleri üzerinden

   Yemek tarifi siteleri trafik potansiyeli yüksek sitelerdir, ama ürün ve hizmetlerinizi diğer pazarlara göre (sağlık&fitness, iş&para, aşk&ilişkiler, vb.) daha düşük fiyatlara satabilirsiniz.

   Yorumunuz için tşkler.

 2. Merhaba Erün Bey,

  Sizi ilgiyle takip ediyorum. Online Kazanç Formülleri ürününüzü de almıştım. Çok faydalanmıştım. Hatta, bu ürününüzle alakalı bir de site yapmayı düşünüyordum ama satıştan kaldırmak zorunda kaldığınızı bizimle paylaşmıştınız. Hatta, http://www.websitesiyapmak.net adlı siteme koyduğum banner reklamla bile 5-6 adet satılmıştı.

  Konuya dönecek olursam, benim web sitesi yapma konusunda bir sitem var. Kendimi de bu konuda geliştirmeye adadım. Bu konuda ileride ürünler çıkarmayı da planlıyorum.
  Kendime özetle ifade etmek için tam da anlattığınız konuya ihtiyacım vardı. Şu şekilde bir “Çözüm Manşeti” oluştursam uygun olur mu?

  “İnternet sitesi yapmayı bilmeyenlere, hiçbir kod bilgisine sahip olmasa bile WordPress yazılımını kullanarak nasıl internet sitesi yapabileceklerini öğretiyorum… ki bu şekilde, herhangi bir kursa veya başka bir eğitime ihtiyaç duymadan kendi web sitelerini kendi başlarına yapabilsinler.”

  Bu konudaki yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

  Saygılarımla…

  1. Öncelikle olumlu düşüncelerinizi paylaştığınız için tşkler. Anlaştığımız gibi parayı hesabınıza yatıracağım:)

   Çözüm manşetini gayet güzel kullanmışsınız. Yazdığınız üzerinde şu şekilde ufak bir revize yapmayı düşünebilirsiniz:

   “İnternet sitesi yapmayı bilmeyenlere[KİMLERE], hiçbir kod bilgisine sahip olmasa bile ücretsiz WordPress yazılımını kullanarak[NASIL] nasıl kendi web sitelerini kendi başlarına yapabileceklerini[NE İÇİN] öğretiyorum… ki bu şekilde, kısa zamanda, kolaylıkla, profesyonel ve kazandıran bir websitesine sahip olabilsinler[ANLAM ve DUYGUSAL İHTİYAÇ]…”

   Tabii ki ben sadece ufak bir örnek olarak yazdım. Özellikle anlam ve duygusal ihtiyaç kısmını tamamen hedef kitlenizin profiline göre yazmalısınız. Kendi web sitesini kurmak isteyen hedef kitlenizin bunu yapmaktaki temel amacı ve bu amacın taşıdığı anlam(duygusal ihtiyaç) nedir? Sitenin beğenilmesi mi, kazanç elde etmek mi, kısa zamanda var olması mı, gelişmiş fonksiyonlara sahip olması mı….?

   Örneğin temel istek sitenin beğenilmesiyse; çözüm manşetinizin sonu şu şekilde olabilir:
   “…ki bu şekilde, rakiplerinin kıskanacağı, müşterilerinin hayran kalacağı çok beğenilen bir web sitesine sahip olabilsinler…”

   Umarım açıklayıcı olmuştur.

   Yorumunuz için tşkler.

 3. Girişimcilere modern ticaret yönteminden faydalanarak kendi ticaretlerini kurmalarında yardımcı oluyorum ki onlar da refah bir hayata ulaşabilsinler

  1. Kısaca önerim;

   “Ticaretlerini” ve “refah” kelimelerini biraz daha net ve belirgin kelimelerle açıklarsanız daha etkili olabilir. Genel ve yuvarlak kavramlar kullanmaktan uzak durun. Örneğin “refah bir hayat” derken tam olarak neyi kastediyorsanız o kelimeleri kullanmaya çalışın. Bu tür kelimelerin yüklediği duygu yoğunluğu da daha fazla olacaktır.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Subscribe to our newsletter now!