Bu video’da, bilgi satışı yapan bir internet girişimcisi veya da bir koç veya danışman olarak, size sorulan “ne iş yapıyorsunuz?” sorusuna, nasıl kısa, net, etkili ve çekici bir cevap verebileceğinizi özetlemeye çalıştım.

“Çözüm Manşeti” adını verdiğim bu tek cümlelik cevap ile kendinizi rakiplerinizden farklı kılabilir, hedef kitlenizi anında kendinize çekebilirsiniz

 

Video'yu beğenip faydalı bulmuşsanız:

1) Beğenin, paylaşın ve sayfanın alt tarafındaki yorum alanına, video’da konuştuklarımız ışığında oluşturduğunuz “çözüm manşetini” yazın.

2) Periyodik olarak yayınlayacağım YouTube videolarını kaçırmamak için buraya tıklayarak YouTube kanalıma abone olun.

3) Bu tür videolar’dan çok daha kapsamlı ücretsiz eğitim içerikleri ve videolar için ücretsiz email bültenime katılın. Bunun için tek yapmanız gereken buraya tıklamak

Video’da konuştuğumuz ve “çözüm manşeti” adını verdiğim bu konsepti takip ederek, “ne iş yapıyorsunuz?” sorusuna artık çok daha kısa, net, etkili ve çekici bir cevap vermenizin hiç de zor değil.

Soru, yorum ve düşüncelerinizi sayfanın altındaki yorum alanına yazın, oradan devam edelim…

Erün Albayrak,

 

 

Bu video’da, bilgi satışı yapan bir internet girişimcisi veya da bir koç veya danışman olarak size sorulan “ne iş yapıyorsunuz?” sorusuna, nasıl kısa, net, etkili ve çekici bir cevap verebileceğinizi konuşacağız.

Bu tek cümlelik cevap ile kendinizi rakiplerinizden farklı kılabilir ve hedef kitlenizi anında kendinize çekebilirsiniz.

Peki nasıl olacak?

Birazdan bu video’da konuşacağız…

Merhaba ben Erün Albayrak. Bir koç veya danışman olduğunuzu düşünelim. Hızla büyüyen ve doğal olarak rekabetin de hızla arttığı bu sektörde kendinizi rakiplerinizden farklı kılmak ve hedef kitlenize mesajınızı kısa sürede, net şekilde verebilmek çok önemlidir.

Size “ne iş yapıyorsunuz?” diye sorulduğu zaman, bunun iletişimini yapmak için uzun bir süreniz yoktur. Ve bu kısa süre içerisinde eğer etkili ve çekici bir iletişim kuramazsanız, sunduğunuz ürün ve hizmetlerinizden gerçekten yararlanabilecek bir potansiyel danışanınızı daha kaybetmiş olursunuz.

Bu soruya cevap vermeniz gereken birçok yer olabilir. İş ortamında, sosyal çevrenizde, hatta web siteniz veya sosyal medya kanallarınızda bu soruyu kısa, net, etkili ve çekici bir cevap vermeniz gerekir.

Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Gelin konuşalım…

Ben bu konsepte “Çözüm Manşeti” diyorum.

Danışanlarımla birlikte çalışırken, onları hedef kitleleri gözünde etkili şekilde konumlandırabilmenin, ilk adımlarından biri olarak, Çözüm Manşeti adını verdiğim bu tek cümlelik yapıyı, oluşturmaya çalışıyoruz. Bunu sizin de kendi işinize uygulayabilmeniz için, bu videoda kısaca sizinle de paylaşmak istedim.

Aslında Çözüm Manşeti dediğim, hedef kitlenize sunduğunuz çözümün, karşı tarafa, tek bir cümle ile (bunu bir manşet gibi düşünün) etkili şekilde aktarılmasıdır. Çok fazla zamanınız yoktur, bu yüzden, kısa, net, çekici ve etkili bir mesaj verebilmelisiniz. Bunu da çözüm manşeti adını verdiğim bu yapıyla yapacağız.

Çözüm Manşetinizin yapısı kısaca şu şekilde olmalıdır;

KİMLERE+ NASIL + NE İÇİN + …Kİ

Peki bu anlamsız kelimeler tam olarak ne demek oluyor?:)

KİMLERE:

Kimlere dediğimiz alana hedef kitlenizi yerleştirin.

Girişimcilere, uzmanlara, evli çiftlere, KOBİ sahiplerine, kilolu bayanlara, bekar erkeklere, golf tutkunlarına, köpek sahiplerine, vs….Hedef kitleniz kimse, yani bir başka değişle kime yardım ediyorsanız.

Burada ne kadar net ve spesifik olursanız o kadar iyidir. Herkese yardım ederim diyorsanız, büyük bir hata yapıyorsunuz onu söyleyeyim. Ama bu konuya bir başka videoda değiniriz.

NASIL:

Daha sonra Nasıl kısmına geçin. Nasıl, ne kullanarak, ne yaparak bu kişilere yardım edip hedefledikleri sonuca ulaşmalarına yardım ediyorsunuz?

Bu, oluşturduğunuz bir model veya sistem olabilir, konunuz hakkında bazı yöntem, teknik ve stratejiler de olabilir. Daha iyi anlayabilmeniz için birazdan birkaç örnek vereceğim.

NE İÇİN:

Ne İçin kısmına hedeflenen sonucu yazıyorsunuz. Danışan kazanmak, satış yapmak, kilo kaybetmek, karşı cinsi etkilemek, para kazanmak, özgüven kazanmak, borçlarından kurtulmak, fit bir vücuda sahip olmak, karın kası yapmak, vs.

Dediğim gibi, burada, hedef kitlenizin istediği sonucu yazıyorsunuz. Bunu da yardım ediyorum, öğretiyorum, destek oluyorum, sağlıyorum gibi kelimelerle tamamlıyorsunuz.

…karın kası yapmalarına yardım ediyorum, Facebook üzerinden müşteri kazanlamalarına destek oluyorum, gitar çalmayı öğretiyorum, vs.

…Kİ:

Ve son olarak da cümlenize “…ki” diye devam edip bu sonucun hedef kitleniz için ne anlama geldiğini vurguluyorsunuz. Bu da genelde hedef kitlenizin güçlü bir duygusal ihtiyacı olmalıdır.

Gelin isterseniz daha iyi anlaşılması için birkaç örnek üzerinden gidelim.

Affiliate marketing öğreten bir internet girişimcisi olduğunuzu düşünelim. Şöyle bir çözüm manşetiniz olabilir;

‘İnternet girişimcilerine [KİMLERE], affiliate marketing tekniklerini kullanarak [NASIL] internetten para kazanmayı [NE İÇİN] öğretiyorum…ki özgür bir şekilde evden çalışarak ek kazanç elde edebilsinler [ANLAM ve DUYGUSAL İHTİYAÇ]

 

Bir örnek de fitness alanında verelim;

’45 yaş altı erkeklere [KİMLERE], geliştirdiğim ‘6 Baklava Programı’nı takip ederek [NASIL] , 6 haftada karın kası yapmalarına [NE İÇİN] yardım ediyorum…ki herkesin hayranlıkla bakacağı karın kaslarına sahip olup her giydiklerini kendilerine yakıştırabilsinler [ANLAM ve DUYGUSAL İHTİYAÇ]

Son örneği de ilişkiler alanından verelim. İlişki koçu olduğunuzu düşünelim;

‘Evliliği bitme aşamasında gelen kadınlara [KİMLERE], evlilik kurtarma sırlarını kullanarak [NASIL] eşlerinin kalbini nasıl geri kazanacaklarını [NE İÇİN] öğretiyorum…ki evliliklerini kurtarıp eski günlerdeki gibi mutlu bir aile olarak hayatlarına devam edebilsinler [ANLAM ve DUYGUSAL İHTİYAÇ]

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün ama sanıırm çözüm manşeti derken neyi kastettiğim daha iyi anlaşılmıştır.

Şimdi sıra sizde!

Lütfen artık ne iş yapıyorsunuz sorusuna; yaşam koçuyum, diyetisyenim, spor hocasıyım, NLP’ciyim, finans danışmanıyım, ilişki koçuyum, pazarlama danışmanıyım, vs. gibi cılız cevaplar vermeyin.

Çözüm Manşeti adını verdiğim bu konsept üzerine biraz düşünün ve bunu kendinize uyarlayıp tek bir cümle ile hedef kitlenizi size çekecek tek cümlelik sihirli çözüm manşetinizi oluşturun.

İlk seferde mükemmel olması gerekmiyor, zamanla alacağınız geribildirimlerle Çözüm Manşetiniz zaten gelişip şekillenecektir.

Evet, umarım bu videoyu da diğerleri gibi faydalı bulmuşsunuzdur. Bulmuşsanız, beğenin ve bu videodan faydalanabilecek kişilerle paylaşın. Ayrıca, videonun altındaki yorum alanına oluşturduğunuz çözüm manşetinizi yazın, konuşalım.

Ve son olarak da, eğer bu videoyu blogum haricinde bir yerde izliyorsanız, çok daha fazlası için erunalbayrak.com’u mutlaka ziyaret edin.

Bir sonraki video’da tekrar görüşmek üzere…

Video’yu YouTube’da izlemek için tıklayın: https://www.youtube.com/watch?v=RqyeLDl6mf4

Erün Albayrak

 

Not: Bu blog sizin için var… ve günün sonunda bu blog’un nasıl şekilleneceğini sizden gelecek geribildirimler belirleyecek. Beğenin, paylaşın ve alt tarafa yorum ve düşüncelerinizi yazın. Sessiz kalmak olmaz:)