December 1

Çok İyi Bir Web Site Tasarımı Nasıl Olmalı? İşte Cevabı…

Belki de en çok karşılaştığım, ama birçok uzman ve internet girişimcinin çok yanlış sularda yüzdüğü sorulardan biri…

“Web site tasarımım nasıl olmalı? En iyi wordpress teması ve eklentileri nelerdir?”

Bugün “çok iyi” bir websitesine sahip olmak için dikkat etmeniz gereken 6 önemli kriteri konuşalım istedim… sonrasında da tüm bu kriterleri sağlayan çok önemli bir wordpress kaynağını sizinle paylaşacağım.

En iyi websitesi kavramı görecelidir aslında. Daha doğrusu, “en iyi” kavramı amaç ve ihtiyaçlarınıza göre değişir.

Ama bir uzman, blogger veya internet girişimciyseniz, bana göre websitenizi kurarken dikkat etmeniz gereken  6 çok önemli kriter olmalı.

Gelin bu 6 kriteri konuşalım…

1

Hız

Eğer websiteniz hızlı açılmıyorsa ve gelen ziyaretçileriniz siteniz geç açıldığından dolayı daha içeriklerinizi bile görmeden sayfayı kapıyorlarsa…neye yarar?!

İsterseniz dünyadaki en güzel websitesine sahip olun, eğer sitenizin sayfaları yavaş açılıyorsa, online işinizle şimdiden vedalaşabilirsiniz.

Tabii ki bunun hosting hizmetinizle de bağlantısı var, ama wordpress siteniz için seçeceğiniz tema ve eklentiler’in kodlamasının da sade olmasına ve hızlı açılması için optimize edilmiş olmasına dikkat edin.

2

Esneklik ve Kolay Kullanım

Eğer altınızda çalışan bir teknik takım yoksa(veya bir webmaster değilseniz) ve websitenizi kendiniz güncelleyip kendiniz yönetecekseniz; o zaman vaktinizi çok çalmayacak, kullanımı kolay ve yapmak istediklerinizi kodlama bilmeden hayata geçirebilecek esnek bir website altyapısına ihtiyacınız vardır.

Herhangi bir tasarım değişikliğini istediğiniz şekilde yapabilmek için saatlerinizi harcayacaksanız, size kazanç getirecek işinizi ne zaman yapacaksınız?

Unutmayın, websiteniz amaç değil sadece bir araçtır… ve direkt olarak size kazanç getirmediği için üzerinde geçireceğiniz her ekstra dakika siz ve işiniz için kayıptır. 

3

Dönüşüm Odaklı

Eğer websiteniz üzerinden ürün ve/veya hizmetlerinizi pazarlıyorsanız, günün sonunda tek bir rakamın önemi olacaktır; dönüşüm oranınız!

Dönüşüm oranından kastım, sitenize gelen ziyaretçilerin email listenize katılması ve sunduğunuz ürünlerinizi satın almasıdır.

O yüzden, websiteniz bu temel üzerine kurulmalı ve herşey bu dönüşüm oranlarını maksimize etmek üzerine kurgulanmalıdır.

Dönüşümü artıran herşeye evet, gerisine hayır.

4

Profesyonel Tasarım

Güzel ve hedef kitlenize çekici gelecek profesyonel bir site tasarımı herzaman önemlidir. Bu size olan güveni de sunduğunuz ürün ve hizmetlerin değerini de artırır.

Profesyonel görünüm tek başına yeterli olmasa da yeni tasarım bir site sizi amatör sitelerden anında ayıracaktır.

Ayrıca, web sitenizin yeni teknolojileri takip etmesi ve pazar koşullarına uyumlu olmasına dikkat edin. Örneğin, mobil cihazların kullanımının çok artması ile birlikte mobil uyumlu web siteleri artık olmazsa olmaz hale geldi.

5

Entegrasyon

Websiteniz online işinizin bir parçası olduğu için entegre edilmesi gereken kritik hizmet ve araçlar olacaktır (örneğin; email pazarlama, ödeme alma, seo, vs.).

Sitenizin altyapısının bu tür hizmetler ve destek araçlarla kolayca entegre edilebilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde, online iş sisteminiz bir bütün olarak çalışmaz ve bu da doğal olarak dönüşüm oranlarınıza ve online işinizin çalışmasına olumsuz etki eder.

Mutlaka, etkili online iş araçlarıyla kolayca entegre edilebilen tema ve eklentiler seçmeye özen gösterin.  

6

Destek ve Güncelleme

Websitesi altyapınız(ben WordPress öneriyorum) üzerine kullanacağınız tema ve eklentileri çok dikkatli seçmeniz gerekir.

Birçok kişi ücretsiz kaynakları tercih ediyor, ama bu yapabileceğiniz en büyük hatalardan biridir.

Kullandığınız wordpress teması ve kritik eklentilerin mutlaka desteğinin olmasına ve devamlı şekilde güncellendiğine dikkat edin. WordPress altyapısı devamlı şekilde güncellendiği için bununla birlikte kullandığınız wordpress teması ve eklentilerinin de devamlı şekilde güncellenmesi gerekir. Aksi takdirde zaman içerisinde büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

İleride sıkıntı yaşamamanız ve geri dönüşü olmayan bir yola girmemeniz için, temanızı ve kullanacağınız kritik eklentileri, destek hizmeti iyi olan ve devamlı şekilde güncellenen bir firmadan almanızı tavsiye ederim.

Bu soruyla çok sık karşılaştığım için, olabilecek en kısa şekilde, bana göre en kritik bu 6 kriteri sizin için özetlemeye çalıştım.

Web site kurarken (veya web site tasarımınızda değişikliğe giderken) bu 6 kriter hep aklınızda olsun.

Açıkcası ben bunun acısını çok yaşadım, siz yaşamayın.

Peki ama ne yapabilirsiniz? Sonuç Ne?

Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da çok seçici olduğumu biliyorum. Bu yüzden geçtiğimiz 7 yıl içerisinde onlarca tema ve yüzlerce eklenti kullandım.

Ama maalesef istediğim herşeyi bir hizmet içerisinde bulamadım. Toplama bilgisayar gibi ordan burdan birleştirmeye çalıştığım zaman da uyumsuzluklar oluştu.

…ta ki uzun zamandır tanıdığım, benim gibi aşırı seçici ve hiç memnun olmayan Shane’in wordpress tabanlı ürün ve hizmetleri bir süre önce piyasaya çıkana kadar.

En güzeli de, çıkardıkları tema ve eklentiler hergün daha iyiye gidiyor, gelişiyor ve online şirketleri hızla büyümeye devam ediyor.

Shane ve online şirketinin sunduğu tema ve eklentiler, özellikle bloggerlar ve internet girişimcilerinin dünyasını çok hızlı bir şekilde domine etmeye başladı.

Bu geçişi ben de tüm websitelerimde yapmak istiyorum, ama bazı şeylerden geriye dönmek çok kolay olmuyor. Yine de birçok sitemi artık bahsettiğim bu araçlar üzerine kuruyorum.

Neden mi?

Çok basit…

Çünkü, yukarıdaki 6 kriterin hepsini sağlıyor!

Göz atmak isterseniz buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Çok yoğun bir talep olduğu için fiyatları birkaç gün içerisinde artırıyorlar. Eğer faydalanmayı düşünürseniz hiç vakit kaybetmeyin derim.

Bence şu anda piyasadaki en iyi WordPress teması ve eklentileri. Özellikle Content Builder ve Thrive Leads pluginleirini tavsiye ederim.

(…şhh çaktırmayın, şu anda bu blog yazısını da onları kullanarak hazırlıyorum)

Umarım beğenirsiniz, kullanırsınız ve birçok başarılı online iş sahibi gibi sizin işinize de ciddi katkıları olur.

Erün Albayrak
Not: Bu blog yazısını biraz aceleye getirip yazıyorum, ama fiyatlar artmadan haberiniz olsun istedim. Bence mutlaka buraya tıklayıp bir göz atın, ne kadar özellikli ve kullanışlı olduğunu siz de göreceksiniz. Bu konuda herhangi bir soru veya tavsiyeniz varsa aşağıdaki yorum alanına yazın, konuşalım tartışalım…


Tags

dijital pazarlama, erün albayrak, online iş, web site tasarımı, web stratejisi, wordpress eklentileri, wordpress teması


You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Subscribe to our newsletter now!